Těhotenství a porod

Výhody a nevýhody císařského řezu

císařský řez
pixabay.com

Císařský řez je jeden ze způsobu, jak přivést miminko na svět. V některých zemích je porod formou císařského řezu i na přání. Císařský řez patří mezi nejčastější operace prováděné v břišní části vůbec. Úplně první císařský řez, který byl uskutečněn, je datován až do roku 1500 a proveden byl na živé ženě v Evropě. My bychom Vám tímto článkem rádi přiblížili výhody a nevýhody tohoto způsobu porodu.

Výhody císařského řezu

  1. Rodidla zůstanou neporušena – jak jistě víte, pod porod probíhá přirozenou cestou, zanechá za sebou značné stopy. A je to logické. Miminko je podstatně větší než otvor, kterým má projít. Hladký průchod to rozhodně není. Díky císařskému řezu je Vaše pochva pružná a zcela neporušená. Zcela zde mizí riziko natrhnutí nebo nestřihávání. Sezení po porodu bude pro Vás podstatně příjemnější, než ženám, které rodily přirozenou cestou. Vy však budete mít velkou ránu v oblasti břicha, která bude také velmi bolestivá a bude se dlouho hojit.
  2. Inkontinence se Vás netýka – samozřejmě se může inkontinence projevit již v průběhu těhotenství, ale porod přirozenou cestou ji ještě více umocňuje. Při klasickém porodu dojde k ochabnutí svalstva, které obklopuje močový měchýř, proto při sebe menším kýchnutí nebo zakašlání může dojít k úniku moči.
  3. Porod je více pod kontrolou – pro zkušeného lékaře je císařský řez hračkou. A miminko i matka jsou v mnohem větším bezpečí.
  4. Neucítíte žádnou bolest a porod proběhne rychle – to je právě jeden z hlavních důvodů, proč se ženy přiklánějí k porodu císařským řezem.

 

Nevýhody císařského řezu

  1. Snížená imunita miminka – miminka, která jsou porozena císařským řezem, mají ztíženou porodní adaptaci a pak mohou být více náchylná k různým alergiím nebo astmatům.
  2. Anestezie je nutná – při plánovaném porodu se musí ženy rozhodnou, zda podstoupí celkovou nebo lokální anestezii. Nicméně se jí nevyhnou a musí počítat s tím, že je to velká zátěž pro tělo. Často pak nastávají případy, že se ženy budí s nepříjemnými pocity, že byly o dítě připraveny a následně si stěžují, že jim dítě bylo doneseno velmi pozdě po probuzení.
  3. Mnoho lékařů nedoporučuje do dělohy řezat více jak třikrát. Často nastává situace, že když žena jednou rodí císařským řezem, tak tímto způsobem rodí i při dalším dítěti.
  4. Dlouhá doba hojení – ženy bývají z nemocnice pouštěny zhruba o dva dny později než ženy, které rodily přirozeným způsobem. Břicho je velmi citlivé místo a proto i jeho rekonvalescence trvá déle.
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Novinky

Moderní online magazín pro budoucí i současné maminky.

Partneři:

čtk tisková kancelář

 

Copyright © 2014-2023 Obsah on-line magazínu o bydlení FirstHome.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu nebo jeho části veřejnosti, a to jakýmkoli způsobem, je bez předcházejícího souhlasu redakce zakázáno.

To Top