Těhotenství a porod

Jak probíhá porod?

porod

Jak je Vám jistě známo, tak porod je rozdělen do několika částí. My se Vám pokusíme jednotlivé části přiblížit.

První doba

První doba porodu nazývána také otevírací. Za její začátek je považována doba, kdy začnou probíhat pravidelné děložní kontrakce. Ukončena je zánikem takzvané branky porodnické. A co můžeme v této době očekávat. Rozhodně je třeba se připravit na zesilující se děložní kontrakce. Začnou se otevírat porodní cesty a odteče plodová voda. Tato první doba porodní trvá zhruba až 1ě hodin u ženy, která rodí poprvé a okolo 7 hodin u ženy vícerodičky.

Druhá doba

Druhá doba je známá jako doba vypuzovací. Její počátek je považován od chvíle, kdy zanikne porodnická branka a skončí v okamžik, kdy vyjde plod ven. V tento okamžik již jde o aktivní zapojení ženy, kdy tlačí. Pokud trvá tato doba porodní déle než přibližně dvě hodiny, je třeba použít kleště nebo dokonce může dojít k císařskému řezu, protože miminku hrozí nedostatek kyslíku.

Třetí doba

V třetí době porodní dochází k porodu placenty. Jejím začátkem je okamžik, kdy plod vyjde ven a ukončena je v momentu, kdy dojde k porodu plodového lůžka. Plod je po porodu s tělem matky propojen pupeční šňůrou, kterou je potřeba přestřihnout. Následně dojde k odloučení placenty, která po několika minutách, ale i hodinách vyjde ven. Pokud k tomu nedojde, je nutné provést chirurgický zákrok a odstranit ji. Ten pak samozřejmě probíhá pod narkózou.

Doba poporodní

V této době maminka stále zůstává ležet na sále a dochází k ošetřování poranění, která vznikla v průběhu porodu. Následně je možno se občerstvit a pomalu se zotavovat z celého porodu.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Novinky

Moderní online magazín pro budoucí i současné maminky.

Partneři:

čtk tisková kancelář

 

Copyright © 2014-2023 Obsah on-line magazínu o bydlení FirstHome.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu nebo jeho části veřejnosti, a to jakýmkoli způsobem, je bez předcházejícího souhlasu redakce zakázáno.

To Top