Pro děti

Vysvědčení – většinu českých děti čeká přehnaná odměna či výprask

pixabay.com

Rodiče, také jste chodili do školy. A možná vám také ta matika nešla. Kolik zbytečných výprasků jste kvůli ní schytali a dodnes to tátovi vyčítáte. Navíc se dnes živíte např. překlady z cizího jazyka. Možná kdyby to tenkrát táta věděl, více by vás chválil za jedničky z angličtiny a tresty za matiku omezil. Každému jde prostě něco. 

Je to i vaše vizitka.

Zejména u mladších dětí je výsledek školního snažení či nesnažení zanesený na listu papíru vizitkou také rodičů. Ruku na srdce, kolik času věnujete svému školákovi, abyste mu pomohli získat ve škole co nejlepší známky? Zkuste sami sobě slíbit, že to i vy se pro příště polepšíte. Pokud je vaše svědomí čisté, domácím úkolům a přípravě do školy věnujete dostatek času, možná jsou známky, které vidíte na vysvědčení, výsledkem velké dřiny a snažení a byla by na místě spíše pochvala. Všichni jsme se jako géniové prostě nenarodili.

Výhrůžky nejsou na místě.

Všichni známe takové to: „Bez samých jedniček ani domů nechoď.“ Většina rodičů to určitě nemyslí doslova a často ani vážně, ne však vaše dítě. Dáváte tak dítěti navíc najevo, že jej přijímáte pouze takové, jaké vy chcete, aby bylo. A za takto rozhozené a zmatené dětské hlavičky, určitě něco jako vysvědčení nestojí.

Pozitivní motivace.

V ideálním případě by tresty za jakékoliv školní výsledky měla vystřídat pozitivní motivace. Místo materiálních věcí zkuste děti motivovat skrze společné rodinné výlety a zážitky. Právě během nich si můžete se svým dítětem dostatečně popovídat. Možná vám samo povypráví nějaké zážitky ze školy a případně v čem by bylo potřeba zabrat. Zároveň se zajímejte, co ho baví a v čem má výsledky dobré a podporujte jej. Je to nejspíš právě to, čím se bude jednou v životě zabývat.

Buďte realisté.

Vy jste právě ti, kdo znají své dítě nejlépe. Nepřeceňujte ho ani do něj nevkládejte své nesplněné sny. Pokud dítě uvidí, že cíle, které od něj očekáváte, jsou mimo jeho možnosti, nakonec vzdá veškeré snažení úplně. Naopak však nároky příliš nesnižujte. Stanovit tu správnou metu tak, aby nebyla dítěti příliš vzdálena a byla zároveň motivací k lepším výsledkům není nic jednoduchého. Nikdy nežádejte po svém dítěti zlepšení o více než jeden stupeň.

Linka bezpečí.

Čísla mluví jasně. V nejvíce rizikové skupině dětí, pomýšlejících na odchod z domova, jsou děti končící základní školu. Právě toto vysvědčení ovlivňuje jeho přijetí na střední školu. Dalším faktorem je také věk dítěte, puberta je často spojována s věkem, kdy si děti s rodiči nerozumí. V tomto věku mnohem častěji hrozí také zkratkovité chování, než u dětí mladšího školního věku. Výjimkou nejsou ani pokusy o sebepoškozování, v krajních případech i sebevraždu. O této variantě přemýšlí spíše děti, kde je problémů více a navíc dlouhodobé.

Určitě vaše dítě s nikým nesrovnávejte. Je jedinečné takové jaké je. A možná právě proto bude jednou velmi úspěšné i přes tu trojky z fyziky v sedmé třídě, kterou svým dětem každopádně zapře, stejně tak jako vy nějak pořád nemůžete najít svá stará vysvědčení.

Novinky

Moderní online magazín pro budoucí i současné maminky.

Partneři:

čtk tisková kancelář

 

Copyright © 2014-2023 Obsah on-line magazínu o bydlení FirstHome.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu nebo jeho části veřejnosti, a to jakýmkoli způsobem, je bez předcházejícího souhlasu redakce zakázáno.

To Top