Ačkoliv patříme mezi živočichy suchozemce, náš život před přivedením na svět trávíme právě ve vodě. Není to však obyčejná voda. Čtěte dál a dozvíte se zajímavé informace o tom, co to vlastně ta plodová voda je.
Díky plodové vodě je miminko v těle matky chráněno před škodlivinami a nákazami. Její funkce je však velmi důležitá i při samotném porodu. Velmi silně působí na děložní hrdlo, na porodní branku a celkově zajišťuje vlhkost porodních cest. Když dojde k porodu, tak je její barva lehce mléčná a její povaha je zásaditá.
Je důležité upozornit na to, že zdravá strava v období těhotenství je velmi důležitá. Pokud budete v těhotenství pít alkohol nebo kávu, jíst velké množství sladkostí a bílé mouky, tak bude Vaše tělo nuceno sáhnout právě do zásaditých zásob a to samo sebou ovlivní i Vaše miminko.
Obsah plodové vody
Jak je obecně známo, je plodová voda tvořena z 99% vodou, která obsahuje 0,3% glukózy, který způsobuje to, že její chuť je jemně nasládlá. I z toho důvodu mají miminka ráda sladké, klasické, mateřské mléko.
Zajímavostí je, že miminko do plodové vody od dvanáctého týdne čůrá a po začátku pátého měsíce jí začíná polykat. Můžete však zůstat v klidu, protože její obměna probíhá opravdu rychle. Zhruba za jednu hodinu se jí zvládne polovina vyměnit.
V těhotenství může nastat jak situace, že má maminka plodové vody málo nebo naopak extrémně mnoho. Ani jedna z těchto situací není bez rizik.