Na rozdíl od řízení auta neexistuje zákon o tom, kdy může dítě vlastnit mobilní telefon. S chytrým mobilním telefonem se dítěti otevírají dveře do úplně nového světa plného výhod ale také různých úskalí. Rodiče, kteří si tento fakt uvědomují, si tedy kladou otázku:
V jakém věku by mělo dítě dostat svůj první mobilní telefon?
V tomto případě platí oblíbená věta, že věk je jen číslo. Více, než na datu narození, závisí v tomto případě na vyzrálosti a sociální vyspělosti dítěte. Důležitou otázkou také je, za jakým účelem by telefon využíval a jestli je schopný se o telefon starat. Pokud je dítě dostatečně samostatné a absolvuje například cestu do školy samotné či dokonce autobusem, je logické, že se chce rodič ujistit, že je vše v pořádku a dítěti pořídí telefon dříve. Obecně se však doporučuje počkat s pořízením mobilního telefonu minimálně do 8 let věku dítěte. Pokud dítě mladší 8 let bude žadonit s argumentem, že celá třída už mobilní telefon má, ověřte si tuto informaci. Je pravděpodobné, že nebude pravdivá.
Výhody a nevýhody
Komunikace s dítětem. Pomocí mobilu můžete být se svým dítětem v kontaktu po celý den. Můžete mu poradit, pokud si s něčím neví rady. Možnost komunikovat kdykoliv a kdekoliv může být i na obtíž. Zpočátku mají děti tendence volat rodičům kvůli každému pocitu ukřivdění. Časem nebývají obzvláště teenageři nadšení z neustálé kontroly rodičů.
Rychlá pomoc. Ať se stane cokoliv, díky mobilu může dítě zavolat nejen rodičům, ale také kamarádům, sourozencům, případně tíšňovou linku. Rodiče tak vědí, že pokud bude dítě řešit nepříjemnou situaci, s mobilním telefonem si poradí snáze.
Více než telefon. Kromě telefonování může dítě používat telefon k poslechu hudby, fotografování či vyhledávání informací na internetu. Na druhou stranu ne všechny informace, fotografie či videa, které si může každý majitel mobilního telefonu na internetu vyhledat, je vhodný pro mladší věkovou kategorii. Jakmile svěříme mobilní telefon do rukou dítěte, musíme zároveň počítat s tím, že je prakticky nemožné kontrolovat a ovlivňovat, jak bude tuto možnost svého mobilního telefonu využívat.
Volný čas. Ve školách pomalu už jen vzpomínají na časy, kdy děti napomínali za křičení a honění se po chodbách. Dětská hřiště i parky zejí prázdnotou. Pokud by rodič i chtěl poslat své dítě ven, nakonec to vzdá, protože při pohledu z okna zjistí, že venku žádné jiné děti nejsou. Pomalu ale jistě svěřují naše děti veškerý volný čas svým mobilním telefonům. A ruku na srdce, rodičům to občas i vyhovuje.
Soutěživost. Typ mobilního telefonu dnes slouží zároveň jako měřítko toho, v jakých poměrech je dítě vychováváno. A tak se lehce může stát, že dítě s tlačítkovým telefonem sklidí od kamarádů posměch. Není dobré však dítě v této soutěživost podporovat. Spíše mu vysvětlete, že typ telefonu z nikoho lepšího nebo horšího kamaráda nedělá.
Zdraví dítěte. Je logické, že pokud dítě tráví volný čas pouze pohybem prstů po displeji svého mobilního telefonu, jeho tělesnému aparátu to určitě neprospívá. Kromě toho, že děti potřebují pohyb, jejich oči i prsty neustálým používáním mobilního telefonu doslova trpí.
Jaký telefon pořídit
Existuje mnoho důvodů, proč zpočátku pořídit základní model telefonu.
Nezáleží na tom, zda ho zničí či ztratí. Dítě mladšího školního věku má mnoho nových povinností, na které nebylo zvyklé. Na tuto novou skutečnost si zatím zvyká a ne vždy se mu to daří. Nad černým puntíkem za zapomenutý domácí úkol či cvičky na tělocvik mohou rodiče s úsměvem zdvihnout ukazováček. Se ztraceným mobilním telefonem, který vás stál měsíční výplatu, by se ten úsměv asi rychle vytratil. Drahý mobilní telefon v rukách malého dítěte je také jasnou volbou pro potencionálního zloděje.
Žádný přístup k internetu. Jak již bylo řečeno, ne vše, co internet nabízí, je vhodné pro děti mladšího školního věku. Není tedy na škodu, pokud jeho telefon možnost připojení a brouzdání na internetu ani nenabízí.
Jednoduché ovládání. Obyčejný tlačítkový telefon s omezenými funkcemi zvládne ovládat opravdu i malé dítě. Jakékoliv pokročilé funkce mohou u dětí na prvním stupni základních škol vést k sociálním rizikům.
Využití telefonu. Jednoduchý mobilní telefon bude vaše dítě zcela určitě používat pouze pro účely, kvůli kterým jste mu ho pořídili. Komunikace s vámi. Jinou možnost mu telefon ani nenabízí, a tak si vaše dítě třeba půjde odpoledne na hřiště třeba i zahrát vybiku. Jestli teda bude s kým.
Podle doporučení americké pediatrické akademie by předškolní dítě nemělo trávit s těmito přístroji více než dvě hodiny denně. Děti do dvou let by pak s nimi neměly přijít do styku vůbec. A veškeré vymoženosti jako televize, mobily či počítače by pak měly mít trvalé místo mimo dětský pokoj.