Existuje mnoho důvodů, proč zpočátku pořídit základní model telefonu.

Nezáleží na tom, zda ho zničí či ztratí. Dítě mladšího školního věku má mnoho nových povinností, na které nebylo zvyklé. Na tuto novou skutečnost si zatím zvyká a ne vždy se mu to daří. Nad černým puntíkem za zapomenutý domácí úkol či cvičky na tělocvik mohou rodiče s úsměvem zdvihnout ukazováček. Se ztraceným mobilním telefonem, který vás stál měsíční výplatu, by se ten úsměv asi rychle vytratil. Drahý mobilní telefon v rukách malého dítěte je také jasnou volbou pro potencionálního zloděje.

Žádný přístup k internetu. Jak již bylo řečeno, ne vše, co internet nabízí, je vhodné pro děti mladšího školního věku. Není tedy na škodu, pokud jeho telefon možnost připojení a brouzdání na internetu ani nenabízí.

Jednoduché ovládání. Obyčejný tlačítkový telefon s omezenými funkcemi zvládne ovládat opravdu i malé dítě. Jakékoliv pokročilé funkce mohou u dětí na prvním stupni základních škol vést k sociálním rizikům.

Využití telefonu. Jednoduchý mobilní telefon bude vaše dítě zcela určitě používat pouze pro účely, kvůli kterým jste mu ho pořídili. Komunikace s vámi. Jinou možnost mu telefon ani nenabízí, a tak si vaše dítě třeba půjde odpoledne na hřiště třeba i zahrát vybiku. Jestli teda bude s kým.

Podle doporučení americké pediatrické akademie by předškolní dítě nemělo trávit s těmito přístroji více než dvě hodiny denně. Děti do dvou let by pak s nimi neměly přijít do styku vůbec. A veškeré vymoženosti jako televize, mobily či počítače by pak měly mít trvalé místo mimo dětský pokoj.