Pro děti

Mnoho dárků pod stromečkem způsobí jen zmatek

pixabay.com

Možná už při čtení titulku vám naběhne obrázek vašeho dítka, jak zmatečně rozbaluje jeden dárek za druhým, ani si ho pořádně neprohlédne a už cupuje další balicí papír, kterého jsou za chvíli úplné hromady. Nebo naopak se pozastaví u jednoho dárku a my ho popoháníme, ať rozbaluje další, je jich tam přece tolik. Hrozně moc jste chtěli vidět pod stromečkem ty rozzářené oči, že jste celý rok šetřili, možná si i vzali i půjčku, aby vaše dítko pod stromečkem našlo vše, co si přeje.

A tak nám rodičům postupně pomalu dochází, že pro nadšení z dárků a jeho počtu platí úměrnost čím více tím méně. Nejedno odrostlejší dítko má tendence vánoční dárky spočítat, aby mohlo porovnat jestli jich má více nebo méně než sourozenec, než vloni, než kamarádi ve škole. V tento okamžik asi každý rodič musí přiznat, že někde ve výchově udělal chybu. Není totiž správné označit dítě za nevděčné či rozmazlené. Pokud své dítě zahrnujete dárky již od malička, jeho reakce je přirozená. Ani rodiče toto vše nedělají ze zlého úmyslu, ale z čisté lásky ke svým dětem.

Kolik dárků je tedy tak akorát?

Důležitý okamžik je dopis Ježíškovi. Buďte u toho, když ho budou psát či kreslit. Všímejte si, u kterých dárků se opravdu pozastaví, protože po nich opravdu touží. Takový dárek bývá většinou jeden, maximálně dva. U ostatních dárků si nejspíš vyslechnete, že by je chtěly, protože to má kamarád či proto, že na to viděly reklamu. Doporučujeme snažit se pořídit jeden či dva vytoužené dárky. Nadělají více radosti než hora zbytečností, o které pak celý rok jen zakopáváte.  Určitě se vždy pod vánočním stromečkem najde nějaký praktický dárek, jako nová taška do školy či kolečkové brusle, které si bude užívat celé příští léto. Pár dalších dárků pro radost jistě nikomu neublíží.

Dárky stejného typu

Vyhněte se také obdarovávání více dárky stejného typu. Pokud například koupíte více plyšových hraček, vaše dítě si ve finále nevytvoří vztah ani k jednomu. Pokud dostane pouze jednoho, určitě okamžitě dostane nějaké jméno a ještě ten večer si s ním půjde lehnout. Podobné je to s oblečením. Které pyžamo má být to oblíbené od Ježíška, když jich dítě dostalo deset?  Či na kterou společenskou hru se má dítě těšit, že si ji hned ráno s rodiči zahraje, když se jich pod stromečkem válí více? Nakonec mu vše splyne a nezahrajete si žádnou.

Radujte se společně

Vánoce jsou rodinným svátkem a také radost pod vánočním stromečkem by měla být společná. Naučte své děti věnovat pozornost také dárkům ostatních členů rodiny. Mělo by jim záležet také na radosti ostatních. Vrhnout se jen na své dárky určitě není ten správný vánoční rituál. Ve většině domácností rozdává dárky nejmladší člen rodiny. Je hezké, když se děti na chvíli zastaví a čekají, co dostala maminka či tatínek a jestli jim dárek udělal radost.

Nechte dárky u babičky

Radost z dárků se také znásobí, pokud nedostane všechny najednou. Nechte babičky,  aby dárky nechaly pod svým vánočním stromečkem. Dítě si je rozbalí, až je přijde navštívit. Bude mít opět dostatek prostoru se z dárků radovat.

Nezapomínejte svých dětem také připomínat nemateriální hodnotu Vánoc. Rodina, zdraví a vzájemná láska jsou to nejvíc, co každý rok mohou děti pod stromečkem společně s dárky najít.

Krásné a pohodové Vánoce.

Novinky

Moderní online magazín pro budoucí i současné maminky.

Partneři:

čtk tisková kancelář

 

Copyright © 2014-2023 Obsah on-line magazínu o bydlení FirstHome.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu nebo jeho části veřejnosti, a to jakýmkoli způsobem, je bez předcházejícího souhlasu redakce zakázáno.

To Top