Nezařazené

10 vět, které nikdy neříkejte svým dětem

pixabay.com

Nikdo není dokonalý, ani rodiče ne. Občas vypustí z úst věty, kterých následně litují. Častěji však volí pro výchovu svých dětí věty, které považují za vhodné a účelné a ani si neuvědomují, že svým dětem ubližují.

1. Ukaž, já to udělám.

I když se za touto větou skrývá nepochybně dobrý úmysl, dejte si na ni pozor. Dítě může získat dojem, že nic samo nezvládne, a časem se o to přestane i snažit. Určitě nechte dítě nejprve danou věc zkusit a pak mu nabídněte, že to zkusíte zvládnout společně.

2. Tomu bys nerozuměl.

Neodbývejte své dítě touto větou. Místo toho se mu situaci zkuste zjednodušeně vysvětlit. Děti navíc chápou víc věcí, než si dospělí často myslí.

3. Podívej na sestřičku, jaká je šikovná.

Každé dítě je originál. I my dospělí najdeme vždy někoho, kdo bude v jisté oblasti lepší než my. Nikdy své dítě s nikým neporovnávejte. Soustřeďte se na činnosti, ve kterých je vaše dítě šikovné a chvalte ho. Není jistě ani vaším cílem, podporovat v dětech rivalitu.

4. Neplakej.

Dítě často vyjadřuje své emoce pláčem. Je tomu tak zvyklé od dob, kdy své emoce ani jinak vyjádřit neuměl. Navíc situace, na kterou reaguje pláčem, je pro něj v tu chvíli vážná a čeká od vás utěšení. Vy proto situaci nezlehčujte. Pokud vaše dítě upadne, zeptejte se ho například, zda to chce ošetřit. Dítě od vás nechce slyšet, že se nic nestalo.

5. To jsi udělal hezky, proč nemůžeš být takhle šikovný pořád.

Rodiče mají pocit, že vysoké nároky na dítě ho dovedou k lepším výsledkům. Jakmile za pochvalou vždy následuje negativní myšlenka, veškerá radost z úspěchu i motivace k dalšímu snažení se vytrácí.

6. Jsem z tebe smutná.

Děti nejsou zodpovědné za emocionální blaho svých rodičů. Rodiče jsou zodpovědné za emocionální blaho svých dětí. I když je důležité, aby děti pochopily, že jejich chování ovlivňuje jiné lidi, je vývojově nevhodné, abychom jim dávali za vinu, jak se cítíme.

7. Nekřič. Neběhej. Neruš.

Přestaň! Slez! Sedni si a jez! Pokud svému dítěti neustále jen něco direktivně nařizujete, bude to mít časem spíše demotivující účinek. Zkusme děti občas poprosit či vysvětlit, proč by se měl chovat jinak. Dítě pak poslechne lépe a hlavně rádo.

8. Jsem tlustá.

Určitě je vhodné vést dítě ke zdravému stravování a vysvětlovat mu, co je pro naše tělo dobré. Pokud je ale naše dítě svědkem, že si neustále hlídáme hmotnost a případně omezujeme stravu, může nás časem chtít napodobovat.

9. Nemám čas.

I když je to ne vždy možné, zkuste si vždy udělat na své dítě čas. Pokud to v danou chvíli není možné, neodbývejte ho a vysvětlete mu, že teď musíte dokončit práci a poté se mu budete věnovat. Zkuste si každý den naplánovat alespoň chvilku, kdy budete k dispozici jen svému dítěti.

10. Počkej, až přijde táta domů.

Rodiče jsou si rovni, měli by fungovat jako tým a nikdo by neměl být pro děti používán jako hrozba. Odkládání sankcí navíc ztrácí původní výchovný cíl.

Novinky

Moderní online magazín pro budoucí i současné maminky.

Partneři:

čtk tisková kancelář

 

Copyright © 2014-2023 Obsah on-line magazínu o bydlení FirstHome.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu nebo jeho části veřejnosti, a to jakýmkoli způsobem, je bez předcházejícího souhlasu redakce zakázáno.

To Top