Děťátko je na světě

Věří vaše děti na Ježíška? Co radí psychologové, až se zeptají

pixabay.com

Víra, že dárky nosí Ježíšek, patří mezi nejkrásnější symboly pohádkového dětství. I odborníci se shodují, že malé děti milují svou víru v nadpřirozený svět a svým způsobem ji potřebují. Pohádkové příběhy a jejich souboj dobra a zla, kde dobro vždy vítězí a vše dobře dopadne, je důležitou součástí jejich zdravého vývoje.

 

Většina z nás si přesně pamatuje, kdo nás z té pohádky vyvedl, co přesně řekl a jak jsme se u toho cítili. Někteří si však tento okamžik vůbec nepamatují. Nikdo však ze zjištění této informace nejspíš nepociťuje žádné doživotní trauma, přestože to pro mnoho dětí  bývá velký šok. Některé děti se pro svou víru v Ježíška dokážou dokonce i pohádat či poprat, jiné nechtějí být za hlupáky a předstírají, že to vědí dávno. Většina se jde zeptat rodičů.

 

Co odpovědět, až se zeptají?

Jednou ta chvíle přijde. Vaše dítě přijde a zeptá se, jak to tedy s tím Ježíškem vlastně je, protože Pepík říkal, že jeho brácha říkal ….  Máte se z toho nějak vylhat nebo tzv. kápnout božskou? Psychologové se shodují, že není nutné říkat dítěti celou pravdu. V závislosti na situaci je vhodné pravdu poupravit. Častou polopravdou bývá, že kdo na Ježíška nevěří, dárky mu opravdu nenosí. Ale my na Ježíška věříme, tak nám dárky nosí. To se s Pepíkovou teorií vlastně shoduje. Možná někteří rodiče Ježíškovi také pomáhají, aby toho neměl tolik, a tak několik dárků koupí svým dětem sami. Některé děti věří, že Ježíšek nosí dárky pouze dětem a rodiče si je kupují sami.

Jak dlouho většinou děti věří na Ježíška?

Bystřejší děti si časem začnou samy všímat detailů. Jak je možné, že Ježíška nikdy nikdo neviděl? Proč v té reklamě doporučují, co máme koupit na Vánoce? Dospělí si často nedávají pozor a prořeknou se či udělají jinou chybu. Možná také vaše dítě zahlédlo tatínka, jak zvoní zvonečkem.  Není divu, že vaše děti mají už takto plnou hlavu pochybností. S nástupem do školy přichází hrozba v podobě spolužáků. Obzvláště ti, kdo mají doma starší sourozence, se dozvídají pravdu o Ježíškovi často dříve. Obecně se dá říci, že pokud dítě v osmi letech věří na Ježíška, jsou to asi vaše poslední Vánoce s Ježíškem. Je však mnoho případů, že děti věří na Ježíška mnohem déle.

I bez Ježíška mohou být Vánoce krásné a pohádkové. Možná, že vaše děti dokonce ocení, co vše pro ně  děláte a budou vám vděčné, čímž váš vztah dostane úplně jiný a nový rozměr. Od teď vám mohou pomáhat vymýšlet a shánět dárky, nebo dokonce samy vás či někoho jiného obdarovat.

 

 

Novinky

Moderní online magazín pro budoucí i současné maminky.

Partneři:

čtk tisková kancelář

 

Copyright © 2014-2023 Obsah on-line magazínu o bydlení FirstHome.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu nebo jeho části veřejnosti, a to jakýmkoli způsobem, je bez předcházejícího souhlasu redakce zakázáno.

To Top