Pro děti

Zkraťte dětem čekání na Ježíška aneb 7 vánočních zvyků pro děti

pixabay.com

S obdobím vánočních svátků se pojí celá řada tradic či pověr. Většina z nich pochází z doby, kdy si lidé přáli hlavně bohatou úrodu. Postupně se z těchto zvyků stala společenská zábava, která může hlavně dětem zpestřit Štědrý den. Vybrali jsme proto pro vás 7 vánočních zvyků, které se dají dělat s dětmi.

Lodičky z ořechových skořápek

Dětmi velmi oblíbený zvyk je pouštění lodiček. Voskem se do ořechové skořápky přilepí malá svíčka, kterou následně zapálíme. V umyvadle či v lavoru děti sledují, jak jejich lodička pluje. Vzdálenost jednotlivých lodiček určuje vztah jednotlivých členů rodiny. Z domova odejde brzy ten, komu se lodička odpojila od ostatních. Pokud zůstala některá lodička osamocená, znamená to, že její majitel potřebuje pomoc. Žádné změny nečekají toho, jehož lodička neodplula od kraje. Dvě lodičky, které plují u sebe, znamenají pevné přátelství a lásku.

Házení střevícem

Svobodné dívky si mohou hodit přes hlavu střevíc. Pokud špička směřuje ke dveřím, znamená to, že se do roka vdá.

Hrníčky

Na stůl se postaví sedm hrníčků. Pod každý z nich dáme nějaký symbol. Peníz znamená bohatství, hlína smrt, obrázek těhotenství. Můžeme použít i papírky, na které heslo napíšeme.  Jeden hrnek zůstává prázdný a znamená bídu. Každý si otočí jeden hrníček, který mu napoví jeho budoucnost.

Sfoukávání svíce

Pokud sfoukneme svíci a kouř stoupá vzhůru, budeme příští rok zdraví. Komu kouř směřuje k peci nebo do kouta, ten by měl zůstat doma. Naopak z domova by měl odejít ten, komu kouř směřuje ke dveřím.

Lití olova

Dříve se do horké vody lilo roztavené olovo a podle tvaru, který vznikl, se hádala budoucnost. Vhodnější variantou pro děti je lití vosku.

Rozkrajování jablíčka

Jablko by se mělo rozkrajovat po večeři. Pokud po rozkrojení uvidíme jádřinec ve tvaru hvězdičky, čeká nás zdraví a štěstí. Kříž znamená nemoc či smrt, dětem můžeme říci, že se jim asi něco nepovede.

Stromek pro zvířátka

Vydejte se s dětmi na procházku a připravte si předem několik mrkví, jablíček či jiných jedlých ozdob pro zvířátka, kterými ozdobíte jeden stromeček. Děti se trochu vyvětrají a ještě budou mít dobrý pocit, že udělaly zvířátkům hezké Vánoce.

 

Novinky

Moderní online magazín pro budoucí i současné maminky.

Partneři:

čtk tisková kancelář

 

Copyright © 2014-2023 Obsah on-line magazínu o bydlení FirstHome.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu nebo jeho části veřejnosti, a to jakýmkoli způsobem, je bez předcházejícího souhlasu redakce zakázáno.

To Top