Pro děti

Kdy a jak postavit dítě na lyže

pixabay.com

Chcete svou ratolest naučit lyžovat, ale nejste si jistí, v jakém věku a jakým způsobem je vhodné s lyžováním začít? Možná také řešíte, zda se výuky ujmout sami nebo svěřit dítě do rukou odborníků.

 

Kdy začít?

Rodiče nejčastěji řeší otázku, v jakém věku začít s prvními lekcemi na sněhu.  Mladší děti nemají dostatečně vyvinutou pohybovou koordinaci a jejich kostra není připravena na tlak na klouby.  Musíme vzít v potaz také psychickou vyzrálost každého jednotlivého dítěte. Mentální, emocionální a sociální vývoj dítěte hraje podstatnou roli v otázce, zda můžeme dítě postavit na lyže. Pokud je dítě na kolektiv zvyklé, pravděpodobně nebude problém ani s jeho zařazením v lyžařské škole. Pokud to odmítá, nenuťte ho a nechte ho vyzrát do dalšího roku. U dítěte, které rádo tráví čas venku, baví ho běžecké aktivity, umí jezdit na kole či koloběžce a udrží rovnováhu, můžeme začít uvažovat také o prvních lekcích lyžování. Spodní hranice je věk tří let, pod tuto hranici rozhodně nedoporučujeme chodit. Největší úspěšnost mají děti ve věku 5 let.

Zkuste si doma malý test. Než se vypravíte do hor za prvními lyžařskými zážitky, zkuste dítěti doma na koberci obout lyžařské boty a připevnit lyže. Nechte ho zkusit udělat několik kroků. Pokud odmítá samotné obutí a je vzteklé, ještě nespíš nepřišel ten správný čas. Možná však dítě bude naopak nadšené a už se těší, až koberec vystřídá opravdový sníh.

První lekce lyžování

Všeobecně se pro první lekce lyžování doporučuje zařadit dítě do lyžařské školy. Dítě si ujasní, že pokyny a disciplína jsou nezbytnou součástí výuky lyžování. S instruktory bude také méně vyjednávat než s rodiči. Pokud však rodič umí nejen lyžovat, ale zná také základní metodiku, může dítě učit i sám. Ideální je kombinace obojího – zkušený instruktor a trpělivý rodič. Na úplné začátky – například první dvě lekce – je optimální individuální výuka. Pokud dítě umí sjet mírný kopec v pluhu a zastavit, může se zařadit do skupinové výuky, kde je výhodou přirozená motivace.

Neočekávejte, že se dítě naučí lyžovat za hodinu. Pokud za týden výuky vyjede kopec na vleku, sjede kopec v pluhu a dole bezpečně zastaví, zaslouží velkou pochvalu. Pak už jen naježděné kilometry a trpělivé pilování techniky dělají nejen z dětí mistry.

 

 

Novinky

Moderní online magazín pro budoucí i současné maminky.

Partneři:

čtk tisková kancelář

 

Copyright © 2014-2023 Obsah on-line magazínu o bydlení FirstHome.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu nebo jeho části veřejnosti, a to jakýmkoli způsobem, je bez předcházejícího souhlasu redakce zakázáno.

To Top