Těhotenství a porod

Jak předcházet striím v těhotenství

pixabay.cz

Pokud plánujete nebo čekáte miminko, jistě počítáte s tím, že se mnoho věcí změní. Plány, denní režim, volný čas a také vaše tělo. A jednou z těchto možných změn jsou právě strie. Nejvíce ohrožena je pokožka, kde se kůže nejvíce napíná, tedy břicho, prsa a stehna. Svou roli zde hraje i genetika. Jistě znáte spoustu kamarádek, které se poctivě mazali  a přesto se striím nevyhnuly a naopak. Přesto jde striím v těhotenství předcházet.

Připravte svou kůži včas

Určitě nečekejte na druhou polovinu těhotenství. Ideální čas, kdy začít s přípravou svého těla na napínání pokožky je ještě před otěhotněním. Hluboké vrstvy pokožky připravíte na postupné rozpínání tím, že budete posilovat svalstvo břišní stěny pravidelným cvičením.Povrch pokožky si pak zaslouží masáž zvláčňujícími krémy a při sprchování můžete střídat teplou a studenou vodu.

Želatina

K lepší pružnosti pokožky přispívá také kolagen, proto před i během těhotenství konzumujte stravu, která hladinu kolagenu v těle zvyšuje. Uvařte si například silný vývar z kostí, který můžete každé ráno pít či jej použít k přípravě polévek a omáček. Želatina nejen pomáhá zlepšit pružnost pokožky, ale má také řadu dalších výhod, včetně: zlepšení hojení ran, zlepšení spánku, podporuje trávení a snižuje bolesti kloubů.

Hydratace

Obzvlášť během těhotenství věnujte pozornost dostatečné hydrataci. V této době se zvyšuje krevní objem a vaše tělo má zvýšený požadavek na hydrataci. I vaše pokožka musí být hydratovaná pro optimální pružnost. Doporučujeme, abyste vypily denně 8 – 12 sklenic vody. Poslouchejte hlavně vaše tělo, které vám dává jasné signály, co potřebuje. Suché rty nebo krk jsou jasným znamením dehydratace. Také únava, bolesti hlavy či poruchy pozornosti.

Promazávejte.

V obchodech najdeme mnoho přípravků, které jsou přímo určené pro účely promazávání pokožky jako prevence vzniku strií v těhotenství. Je těžké si z tak široké nabídky vybrat. Mnoho žen nedá dopustit například na kokosový olej. Je plný nasycených mastných kyselin. Ideální je aplikovat olej hned po sprchování, aby vlhkost zůstala uvnitř.Mezi další užitečné oleje patří: olivový olej, olej z vitamínu E, esenciální oleje a ricinový olej. Většina těchto olejů funguje díky svým antioxidačním vlastnostem, které snižují poškození volnými radikály. Bambucké a kakaové máslo jsou také výborným pomocníkem při prevenci vzniku strií.

Vitamin C

Tělo používá vitamín C k tvorbě kolagenu a chrupavky. Vitamin C je také vysoce účinný při snižování poškození volnými radikály. Volné radikály spotřebovávají kolagen a elastin. Nejlepší je dostat vitamín C z přírodního potravinového zdroje. Potraviny s vysokým obsahem vitamínu C zahrnují červenou a zelenou papriku, petrželovou zeleninu, okurky a brokolici.

Zinek

Nedostatek zinku je jedním z důvodů, proč je pravděpodobné, že se vám udělají strie. Zinek je přirozený stopový minerál a jeden z nejhojnějších v těle. Zinek se také používá při výrobě kolagenu a má antioxidační vlastnosti. Zinek najdeme například ve vejcích, luštěninách či ořeších.

Pokud i přes veškerou péči se vám v těhotenství strie objeví, nevzdávejte to. Chce to ale vyrazit za odborníky. Na čerstvé jizvy pomůže laser. Nejúčinnější metodou na starší jizvy je mikrodermabraze. Z novějších technik můžete vyzkoušet tvz. mikrojehličkovou radiofrekvenci.

 

Novinky

Moderní online magazín pro budoucí i současné maminky.

Partneři:

čtk tisková kancelář

 

Copyright © 2014-2023 Obsah on-line magazínu o bydlení FirstHome.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu nebo jeho části veřejnosti, a to jakýmkoli způsobem, je bez předcházejícího souhlasu redakce zakázáno.

To Top