Děťátko je na světě

Z jakého důvodu dochází ke žloutnutí novorozenců?

Novorozenec
pixabay.com

Po porodu má miminko zcela normální barvu a najednou se z něj druhý den stane přerostlí citrónek? Z jakého důvodu tomu tak je?

Odborně se novorozenecké žloutence říká Ikterus Neonatorum. A její příčina je zcela jednoduchá. Miminko, které je ještě u maminky v bříšku, má v krvi mnohem větší obsah červených krvinek než miminko, které se narodí. Je to z toho důvodu, že je v plodu mnohem nižší tlak kyslíku a plod proto potřebuje větší množství krvinek.

V okamžik, kdy se novorozenec narodí, se situace obrátí, protože najednou je kyslíku dostatek a červených krvinek až přebytečně moc. Proto dojde k rozpadu přebytečných krvinek, ale játra je v tak velkém množství nedokážou zpracovat, proto dochází k ukládání odpadu ve tkáních a z toho důvodu dochází ke žloutnutí novorozenecké kůže.

Novorozenecká žloutenka není nebezpečná. Setkat se s ní můžeme až u 65% novorozenců. Laickým okem se může zdát, že jsou miminka velice zdravě zbarvená. Projevit může převážně druhý až třetí den po narození a velmi rychle zmizí.

Mnoho maminek, jejichž miminka si novorozeneckou žloutenkou prošla, si pochvalovalo, jak byla jejich miminka hodná, klidná a neustále vyspávala.

Nemusíte se bát, v nemocnici jste s miminkem neustále pod dohledem a stav žloutenky pravidelně kontroluje pediatr. Proto pokud dojde k jakýmkoliv pochybnostem, lékař provede potřebná odborná vyšetření.

 

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Novinky

Moderní online magazín pro budoucí i současné maminky.

Partneři:

čtk tisková kancelář

 

Copyright © 2014-2023 Obsah on-line magazínu o bydlení FirstHome.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu nebo jeho části veřejnosti, a to jakýmkoli způsobem, je bez předcházejícího souhlasu redakce zakázáno.

To Top