Recepty

Nikdy Vašim dětem neříkejte, že budou tlusté!

obezita
pixabay.com

V současné době se můžeme setkat s tím, že některé děti mají nakročeno k obezitě mnohem více než jiné. Jak s tímto faktem nakládají rodiče? Co je důvodem tohoto faktu? Těch důvodů, proč jsou děti obézní, je hned několik. Každopádně to není vina dítěte, proto ho z toho neobviňujte.

Příčiny obezity a nadváhy u dětí

Velký podíl mají samozřejmě genetické faktory. Obecně je známo, že se genetika podílí na vzniku obezity nebo nadváhy ze čtyřiceti procent. Zbylých šedesát procent patří vlivu prostředí. Většinou se po rodinných příslušnících dětí pouze vlohy k obezitě, ale nikoliv obezita sama o sobě. Touto dědičností máme na mysli hlavně schopnost spalování přijatých živin a to hlavně tuků, s tím také spojený energický výdej v klidové fázi a také celkově dispozice k pohybovým aktivitám. Je třeba si uvědomit, že větší vliv má celkové prostředí, ve kterém se dítě pohybuje a rodinné zvyklosti.

Vliv psychologických faktorů

Je třeba si uvědomit, že velký vliv na obezitu dítěte může mít psychický nátlak. Některé děti mohou jídlem „léčit“ nervozitu, deprese, stesk, samotu, ale také nudu. Navíc se u obézních lidí vypozorovalo, že konzumují mnohem rychleji než jiní jedinci, mají poruchy pocitu hladu, často nerozlišují chuť a hlad a mnoho dalšího. Z čehož z logiky věci vyplývá, že obézní lidé jedí rychleji, častěji a mají tendence po ostatních jejich jídlo dojídat.

Celkový vliv rodiny na obezitu

Ačkoliv se snaží to obézní děti nedávat najevo, jsou mnohem psychicky labilnější než ostatní jedinci. A i když se snaží svou obezitu nadlehčovat, rozhodně je to trápí. Často se stávají terčem šikany od ostatních vrstevníků. Větší problémy mívají dívky a to hlavně v období dospívání a v otázkách sexuálního života.

A jak tento problém řešit u dětí? Jediné co potřebují je stoprocentní podpora a účinná pomoc. U dětí je třeba rapidním způsobem upravit stravovací návyky, složení jídelníčků a velikost porcí. K tomu přidat pohybové aktivity, a ačkoliv je to běh na dlouhou trať, výsledek bude stát za to.

Novinky

Moderní online magazín pro budoucí i současné maminky.

Partneři:

čtk tisková kancelář

 

Copyright © 2014-2023 Obsah on-line magazínu o bydlení FirstHome.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu nebo jeho části veřejnosti, a to jakýmkoli způsobem, je bez předcházejícího souhlasu redakce zakázáno.

To Top