Těhotenství a porod

Co se se mnou děje? – průběh těhotenství

těhotenství
pixabay.com

Ženské tělo prochází v průběhu těhotenství velkými změnami. Je to z důvodu, aby se přizpůsobilo cel plodu uvnitř. Z toho důvodu tyto změny postihují celý organizmus.

Jaké změny očekávat?

Zvýšení tělesné hmotnosti

Vzhledem k tomu, že dochází ke zvětšování dělohy, růstu plodu, vzniku placenty a přítomnosti plodové vody, většina těhotných žen nabírá na své váze a to v průměru okolo deseti až patnácti kilogramů. Toto větší zvýšení váhy většinou nastává až ve druhé polovině celého těhotenství.

Rodidla

Ženská děloha se začíná zvětšovat, zvyšuje se svalová hmota a děloha se postupně začíná rozpínat a stěna se celkově zužuje. Děložní čípek se prosákne a prokrví. V děložním hrdle je produkováno žlázami větší množství hlenů, díky kterému se do dělohy nedostanou infekce. Velmi typický je bělavý poševní výtok.

Krevní oběh

Celkově je v těle zvýšený objem krve. Počet krvinek se postupně zvyšuje. Bílkovy, které jsou v krvi, se naopak postupně snižují. Zvyšuje se riziko srážlivosti krve. Srdeční frekvence se zvyšuje. Na konci těhotenství dochází k otékání hlavně dolních končetin, což je způsobeno tlakem dělohy.

Dýchání

Během těhotenství se ženám hůře dýchá, protože bránice má omezený pohyb, což celkový proces dýchán velmi ztěžuje.

Močení

Během těhotenství dochází k rozšiřování močovodů, což způsobuje snížení jejich hybnosti a z toho důvodu se těhulkám často stává, že mívají močové infekce. Z důvodu jak plod tlačí na močový měchýř, bývá normální i časté chození na záchod.

Změna kůže

Často se stává, že se během těhotenství ženám tvoří, z důvodu velkého hormonálního působení, takové žluté až hnědé skvrnky převážně na obličeji, rtech, ale i břiše. Protože dochází k velkému napínání kůže, ženám vznikají na těle strie, předcházet se jim dá pravidelným mazáním daného místa, tím, že je kůže mastná, nedochází k jejímu popraskávání.

Psychika budoucí maminky

Vzhledem k tomu, že dochází k velkým změnám, a jde o velkou zátěž celého organizmu, ženy bývají velmi nervózní, časti podrážděné a celkově reaguji často přehnaně. V důsledku toho mívají problémy se spánkem, často pláčou, jsou agresivnější než dříve.

 

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Novinky

Moderní online magazín pro budoucí i současné maminky.

Partneři:

čtk tisková kancelář

 

Copyright © 2014-2023 Obsah on-line magazínu o bydlení FirstHome.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu nebo jeho části veřejnosti, a to jakýmkoli způsobem, je bez předcházejícího souhlasu redakce zakázáno.

To Top