Pro děti

Prožijte advent tentokrát se svými dětmi

pixabay.com

Za chvíli to začne. Advent,  období čtyř neděl před vánočními svátky. Už teď začínáme propadat hysterii, zda stihneme do té doby dokonale uklidit, abychom mohli v té hysterii pokračovat. Pečení několika druhů cukroví. Internet je plný dokonalých receptů. Také ještě přece nemáte nakoupeno spoustu dárků. Už teď to v obchoďáku vypadá, jako by měl nastat konec světa, všichni se strkají a pokřikují, a ty fronty. A ještě výzdoba. Letos bude váš dům nazdobený jak z amerického filmu, i kdybyste neměli jít spát.  A děti? Děti jen prudí, překážejí, při úklidu udělají víc škody než užitku, při pečení vše opatlají, raději je letos odvezeme k babičce, ať je to jednou v klidu.

Jenže děti tak strašně rychle vyrostou. A budou na Vánoce s vámi jen vzpomínat. Na to, jak vám pomáhaly s pečením a užili jste si u toho tolik legrace. Na to, jak pomáhaly uklidit, protože opravdu věřily, že to dělají, aby se u vás Ježíškovi líbilo. Na ty dlouhé procházky, při kterých jste si povídali o Ježíškovi a také historky z jejich dětství. Jak jste nikdy nezapomněli na rozsvěcení vánočního stromečku na náměstí a jak jste tradičně udělali nějaký dobrý skutek. A těch vánočních dekorací, co jste společně vyrobili. A možná i mnohem víc. Zde máte několik tipů, aby vaše děti, až budou jednou na své dětství a na Vánoce s vámi vzpomínat, měly úsměv na tváři.

1.Povídejte si

Ať už jste věřící nebo ne, Vánoce jsou svátky křesťanské. Povídejte si s dětmi o smyslu adventu a co byl půst, či o ostatních adventních zvycích. Venku se už brzy stmívá, můžeme využít ponuré atmosféry a povídat si takto s dětmi například při pravidelných víkendových procházkách. Děti si takovou tradici jistě rády oblíbí. Zároveň můžeme procházku směřovat k lesu a nasbírat šišky, větvičky a jiné přírodniny, které se nám budou hodit pro výrobu vánočních dekorací.

2.Svátky a jejich zvyky

Adventní patroni – Ondřej, Ambrož, Barbora, Mikuláš, Lucie. S každým z nich se pojí nějaká tradice. Barbora může nadělovat do punčochy nebo si tradičně uřízněte s dětmi na její svátek větvičku, barborku, a můžete sledovat, zda do Vánoc vykvete. O svátku Lucie by neměly ženy pracovat. Co se takhle domluvit s kamarádkou, hodit nohy na stůl a nechat děti, aby nám například připravily svačinu. Herecky nadané maminky se mohou převléknout do bílého za Lucku a sehrát malé představení. Tak tomu bývalo zvykem dříve. Mikuláše v poslední době trochu vystrkuje do pozadí postava čerta. Do vašeho domova by měl vstupovat jako dominantní postava rozvážný Mikuláš a hodný anděl, čert by se měl krčit vzadu.

3.Městské akce

V době adventu snad všechny obce připravují různé akce a programy. Tím nejnavštěvovanějším bývá rozsvěcení vánočního stromu. Většinou je strom velký a velkolepě osvětlený, pro děti okamžik rozsvícení většinou bývá velkým zážitkem.

Ve větších městech se rok od roku konají adventní trhy. Co takhle vyrazit ven a nasát vánoční atmosféru. Pokud se na akci projdeme, můžeme také nasát vánoční atmosféru v podobě svařáku či punče. Zazpíváte si koledy, zakoupíte nějakou drobnost do vaší již vánočně nazdobené domácnosti. V rámci adventních trhů často bývají i doprovodné programy v podobě pouličních divadel, koncertů či dokonce kluziště na náměstí.

4.Pečení cukroví

Vždy dovolte dětem podílet se na pečení vánočního cukroví. Je tolik činností, s kterými mohou děti pomáhat. Samozřejmě vykrajování, ale také vážení surovin, zdobení, mletí ořechů. Pokud chcete mít pár kousků, které je možné nabídnout i návštěvě, nechte je například chvíli zdobit perníčky a můžete pár plechu udělat sami. Nepořádek neřešte, hlavně že jsou děti šťastné, společně pak vše uklidíte.

5.Dobročinnost

Právě v době adventu se slovo charita skloňuje ve všech pádech více než kdy jindy. Ať už v souvislosti s různými sbírkami, koncerty či televizními pořady. Proč tedy nevysvětlit dětem smysl těchto akcí?  Zároveň se může dítě zamyslet, zda by se mohlo něčeho vzdát pro někoho, kdo je v těžké životní situaci či vážně nemocný.

6.Betlémské světlo

Týden před Štědrým dnem přivážejí do Vídně skauti tzv. betlémské světlo, plamínek který připálili v Beltémě. Z Vídně se pak světýlko rozváží do všech koutů světa. Ve městech, kde mají skauti své působiště, hoří betlémské světlo většinou v kostelích. Můžete si ho tak odnést i do svých domovů. Pro děti se to může stát opět oblíbenou tradicí.

Největším klenotem při vzpomínání na Vánoce jsou však tradice, které jsou jen ty vaše. Až budou jednou vaše děti vyprávět těm svým historky typu: To my jsme vždy o Vánoce…., bude jim i jako dospělákům docházet, jak úžasné dětství měli. Pokud žádnou vánoční tradici nemáte, vymyslete ji. Kamarádky manžel do rodiny například přinesl tradici, že vždy o Štědrý den chodí na procházku na Pražský hrad. My vždy po obědě o Štědrý den chodíme do lesa ozdobit vánoční stromeček zvířátkům různými pamlsky, aby se měli o Štědrý den také dobře. Můžete také  pozvat sousedy k vám na dvorek na svařák a zazpívat si s nimi pár koled. Lidé často chodí na hřbitov, pokud to má takto ve zvyku i širší příbuzenstvo, může to být zároveň chvílí rodinného setkání a uvědomění si rodinné pospolitosti. Mnoho zvyklostí se pojí také s vánočním kaprem, můžete ho jít pustit zpět do vody a udělat tak další dobrý skutek. Své kouzlo mají dárky mimo vánoční stromeček. Kamarádky dětem Ježíšek vždy o Štědrý den ráno připraví k posteli nové oblečení, do kterého se ustrojí na štědrovečerní večeři. Děti se tak už tradičně těší už na první dárek hned po ránu. Další možností je drobný dárek pod ubrouskem u snídaně.  Tzv. zapomenutý dárek se může opět stát oblíbenou tradicí. Sami to známe, vše je rozbaleno a je nám tak trochu líto, že je po všem. Možná Ježíšek tolik dárků ale nemohl pobrat a nějaký mu upadl třeba za sedačkou nebo pod oknem. A tak se děti mohou vždy po rozbalení dárků ještě vypravit hledat, jestli je někde nečeká ještě překvapení. Pokud je to společenská hra či stavebnice, den stále nekončí a můžete se pustit do dalšího hraní či sestavování.

Přejeme krásné a pohodové Vánoce prožité co možná nejvíce s vašimi dětmi.

 

Novinky

Moderní online magazín pro budoucí i současné maminky.

Partneři:

čtk tisková kancelář

 

Copyright © 2014-2023 Obsah on-line magazínu o bydlení FirstHome.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu nebo jeho části veřejnosti, a to jakýmkoli způsobem, je bez předcházejícího souhlasu redakce zakázáno.

To Top