Děťátko je na světě

Jak zabránit deformaci novorozenecké lebky?

novorozenec

Protože mají miminka měkké kosti, může docházek k deformaci lebky. Nemusíte se bát, nevadí to, ale je třeba mít nad miminkem lékařský dohled.

Lebka se může velmi snadno začít deformovat podle vlivů okolí.

Plagiocefalie

Plagiocefalie je jedním z nejčastějších druhů novorozenecké deformace hlavičky. Nejvíce se objevuje až během prvních měsíců, ale není výjimkou ani to, že by se objevila u čerstvého novorozence a to z důvodu nepříjemné polohy, kterou miminko mělo v děloze.

Šišatá hlavička

Miminka mají při této deformaci klasicky šišatou hlavu. Stačí se podívat ze shora a všimnout si, že lebka je jemně zploštělá a naopak na druhé straně protáhlá. Změn si můžete povšimnout i v obličeji novorozence.

Vyhýbejte se jednostranné poloze!

Tato poloha vzniká jednoduše tím, že miminko pokládáte pořád do stejné jedné polohy. Je třeba polohy miminku střídat a před spaním mu hlavičku otáčet vždy na jednu stranu.  Pokud to dělat nebudete je velmi pravděpodobné, že dojde právě k plagiocefalii nebo jiné novorozenecké deformaci.

Léčba deformací je možná a není náročná

Pokud má i Vaše miminko deformaci, tak se používá do cca tří měsíců léčba polohováním. Další z metod je pak přímé docházení na rehabilitace nebo cvičení Vojtovy metody. Pokud jde o těžší deformaci, využívají se ortézy, které vypadají jako helmy a snaží se usměrňovat růst a tvarování lebky.

 

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Novinky

Moderní online magazín pro budoucí i současné maminky.

Partneři:

čtk tisková kancelář

 

Copyright © 2014-2023 Obsah on-line magazínu o bydlení FirstHome.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu nebo jeho části veřejnosti, a to jakýmkoli způsobem, je bez předcházejícího souhlasu redakce zakázáno.

To Top