Děťátko je na světě

Maminky, zorganizujte si svůj čas

pixabay.com

Být mámou je práce na plný úvazek. Kromě vychovatelky zastáváme také funkci kuchařky, uklízečky, účetní,psycholožky, taxikářky…. Dokonce i ty na mateřské. Ne nadarmo se říká, že pojem mateřská dovolená musel vymyslet chlap. Všechny dobře víme, že občas bychom se potřebovaly dokonce naklonovat, abychom zvládly vše, co se od nás očekává. Nejednou potřebujeme vyzvednout jedno dítko na kroužku, zatímco pro druhé je tato doba přesně tou vhodnou na uspávání. Vyřídit k tomu telefonáty, vyzvednout balík na poště či zajít na rodičovskou schůzku už k tomu všemu bývá občas úkol pro supermana. A chlap po příchodu z práce očekává naklizenou domácnost a nejlépe něco teplého do žaludku. Vždyť stejně celý den nemáme skoro nic na práci, že? Jak si tedy zorganizovat svůj čas, abyste se z toho nezbláznila.

Začněte od rána.

Zorganizované ráno vám dá ten správný start do nového dne. Zatímco každá minuta ráno je drahá, večer si po uspávání dětí lehce najdete pár minutek na přípravu či přežehlení oblečení pro sebe i děti na další den. Věřte, že ráno si poděkujete. Pokud jsou děti starší, veďte je, aby si své povinnosti plnily samy. Uklidit si hračky a připravit vše potřebné na ráno mohou i samy. S pocitem dobře odvedené práce a že vše šlape, jak má, se vám bude i mnohem lépe usínat.

Ráno vstaňte za zvuků příjemné melodie budíku, alarmující zvuky vás akorát vyděsí a dají vašemu dni zmatek hned od rána. Dopřejte si ranní kávičku, nahoďte make up a potom teprve běžte s úsměvem vzbudit děti. I jim ponechte nějakou časovou rezervu, kdyby se třeba zašpinily zubní pastou či jste se pro něco vraceli. Vše pak doženete v klidu.

Nejste dokonalá.

Uvědomte si, že není nutné zvládnout vše. Studená večeře ještě nikdy nikoho nezabila a opravdu se nemusíte zúčastnit narozeninové oslavy strýčka z pátého kolene. Partner ani děti dokonalou ale uhoněnou mámu stejně neocení. Flákání a takový ten provozní nepořádek patří ke každé usměvavé pohodové mámě.

Pomáhejme si.

Pokud máte více dětí, občas je opravdu nadlidský výkon sama vše zvládnout. Máte-li štěstí na hlídací babičky či dědečky, zapojte je do vašeho každodenního kolotoče, budou vám vděční a vy si ulevíte. Případně se zkuste domluvit s ostatními maminkami, že si občas vzájemně pohlídáte děti či se prostřídáte při jejich vyzvedávání, možná vám budou vděčné.

Každá minuta dobrá.

Čekáte, až se dovaří polévka, jste v čekárně u lékaře nebo vám ujel autobus? Zkuste tentokrát místo koukání do facebooku objednat na internetu dárek pro tchyni k narozeninám, sesbírat prádlo ze sušáku či vyřídit telefonát. Takových chvilek během dne je více, než si myslíte.

 

Podstatné věci na prvním místě.

Opravdu je vše, co chcete za den zvládnout, podstatné? Stanovte si priority a určete si každý den, co je opravdu nutné zvládnout. Zbytek už je jen bonus. Hodíte se tím do klidu. Nemusíte znát všechny novinky z facebooku, pokud jste dnes byla v jednom kole. Pokud vaše dítě zrovna touží po vaší pozornosti, prach na poličce také do zítra nikam neuteče. Máte-li nějaké pracovní povinnosti, snažte se je vyřešit co nejdříve.

Bez diáře ani ránu.

Ať už máte na lednici pověšený kalendář, nosíte v kabelce diář či si vše raději zaznamenáváte do mobilu, bez nějakého pomocníka vaší paměti se asi neobejdete. Rodičovská schůzka, kadeřník, návštěva lékaře. Máte toho vy i vaše děti požehnaně a od vás se očekává, že to vše nosíte v hlavě.  Což je samozřejmě nemožné.

 

 

Novinky

Moderní online magazín pro budoucí i současné maminky.

Partneři:

čtk tisková kancelář

 

Copyright © 2014-2023 Obsah on-line magazínu o bydlení FirstHome.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu nebo jeho části veřejnosti, a to jakýmkoli způsobem, je bez předcházejícího souhlasu redakce zakázáno.

To Top